Biography

Takashi Nishijima

Photo:Takashi Nishijima
Chairman
Takashi Nishijima
Date of birth: Aug. 12, 1957

Mr. Takashi Nishijima properly supervises management as a Director. He has been responsible for the management of the Company as President and Chief Operating Officer since 2013 and as Chairman since April 2019 after being engaged in product planning and development in the Company's industrial automation and control business and department management and serving as President of a subsidiary in the test and measurement business, and has abundant experience and track records as a corporate manager. Because he is expected to continuously contribute to improvement of corporate value and strengthening of the decision-making function and the management supervision function of the Board of Directors by utilizing his experience in management and track records, he was appointed as a Director.

Apr. 1981 Joined Hokushin Electric Works Ltd. (the present Yokogawa Electric Corporation)
Oct. 2008 Vice President, Head of Control Products Business Center, IA Business Headquarters
Apr. 2010 President of Yokogawa Meters & Instruments Corporation
Jun. 2011 Director of the Company, President of Yokogawa Meters & Instruments Corporation
Apr. 2012 Director and Senior Vice President, Head of IA Platform Business Headquarters
Apr. 2013 President and Chief Operating Officer
Apr. 2015 President and Chief Executive Officer
Apr. 2019 Chairman (present)

Number of years since appointment as a Director: 8 years

Hitoshi Nara

Photo:Hitoshi Nara
President and Chief Executive Officer
Hitoshi Nara
Date of birth: Jan. 23, 1963

Mr. Hitoshi Nara properly supervises management as a Director. He has spearheaded the execution of business as President and Chief Executive Officer since April 2019 after being engaged in operations for the sales department of the Company's industrial automation and control business, serving as President of domestic and overseas subsidiaries and working on the launch of new business, and has abundant experience and track records as a corporate manager. Because he is expected to continuously contribute to improvement of corporate value and strengthening of the decision-making function and the management supervision function of the Board of Directors by utilizing his experience in management and track records, he was appointed as a Director.

Apr. 1985 Joined the Company
Oct. 2001 Deputy Managing Director of Yokogawa Engineering Asia Pte. Ltd.
Oct. 2003 Managing Director of Yokogawa (Thailand) Ltd.
Jan. 2007 Head of Sales Div. I, Industrial Solutions Business Headquarters
Apr. 2010 Senior Vice President, Head of Industrial Solutions Business Headquarters
Jun. 2011 Director and Senior Vice President, Head of Industrial Solutions Business Headquarters
Apr. 2012 Director and Senior Vice President, Head of Industrial Solutions Service Business Headquarters
Apr. 2013 Director of the Company, President of Yokogawa Solution Service Corporation
Apr. 2017 Director and Executive Vice President of the Company, Chief Executive for Japan and Korea, President of Yokogawa Solution Service Corporation
Apr. 2018 Director and Executive Vice President of the Company, Head of Life Innovation Business Headquarters
Apr. 2019 President and Chief Executive Officer(present)

Number of years since appointment as a Director: 8 years

Junichi Anabuki

Photo:Junichi Anabuki
Director and Executive Vice President
Junichi Anabuki
Date of birth: Mar. 18, 1963

Mr. Junichi Anabuki properly supervises management as a Director. He possesses many years of operational experience in the Company's accounting and treasury department, currently demonstrates his high ability and expertise in accounting & finance and corporate Administration as Head of Corporate Administration Headquarters, and has abundant experience and track records. Because he is expected to continuously contribute to improvement of corporate value and strengthening of the decision-making function and the management supervision function of the Board of Directors by utilizing his experience and wide knowledge, he was appointed as a Director.

Apr. 1986 Joined Fukutoku Sogo Bank, Ltd.
Mar. 1992 Joined the Company
Jan. 2005 General Manager, Treasury Department
Apr. 2011 Vice President, Head of Accounting & Treasury Headquarters
Jun. 2014 Director and Vice President of the Company, Head of Accounting & Treasury Headquarters
Apr. 2016 Director and Senior Vice President of the Company, Head of Accounting & Treasury Headquarters
Apr. 2018 Director and Senior Vice President of the Company, Head of Corporate Administration Headquarters
Apr. 2019 Director and Executive Vice President of the Company, Head of Corporate Administration Headquarters (present)

Number of years since appointment as a Director: 5 years

Dai Yu

Photo:Dai Yu
Director and Senior Vice President
Dai Yu
Date of birth: Feb. 25, 1963
Newly elected

Mr. Dai Yu joined a subsidiary of the Company in 2015 after being engaged in administrative operations for plant construction projects and corporate management at several global companies in petroleum and chemical industries, then became the general manager of subsidiary in the ASEAN and Pacific region, currently leads the solution business, one of core businesses in the industrial automation and control business, and has abundant experience and track records. Because he is expected to contribute to improvement of corporate value and strengthening of the decision-making function and the management supervision function of the Board of Directors by utilizing his wide experience and knowledge, he was appointed as a Director.

Aug. 1990 Joined SINOPEC Yangzi Petrochemical Corporation
Jan. 1994 Deputy Project Director at Yangzi-BASF Styrenics Company Ltd.
Jun. 1998 Project Director of BASF/SINOPEC JV Integrated Petrochemical Site (IPS) Project at SINOPEC
Apr. 2001 GM of Base Chemicals Division at BASF-YPC Company Ltd.
Jan. 2003 Low Olefins Plant Manager at CNOOC and Shell Petrochemical Company Ltd.
Nov. 2006 GM of Base Chemicals for Asia Pacific / Middle East at Shell Chemicals
Jan. 2009 Project GM at Shell China
Nov. 2012 CEO of Jurong Aromatics Corporation Pte. Ltd.
Oct. 2015 Joined Yokogawa Electric International Pte. Ltd.
GM of China Sales Strategy Center
Apr. 2016 President of Yokogawa China Investment Co., Ltd.
President of Yokogawa China Co., Ltd.
Apr. 2017 Vice President of the Company, Chief Executive for ASEAN and Pacific, and President of Yokogawa China Investment Co., Ltd.
Apr. 2019 Senior Vice President of the Company, Head of Digital Enterprise Business Headquarters
Jun. 2019 Director and Senior Vice President of the Company, Head of Digital Enterprise Business Headquarters (present)

Noritaka Uji

Photo:Noritaka Uji
Outside Director
Noritaka Uji
Date of birth: Mar. 27, 1949

Mr. Noritaka Uji properly supervises management acting as an Outside Director. He was appointed as an Outside Director so that he can contribute to greater operational fairness, objectivity, and transparency with respect to supervising management of the Company based on his wide knowledge as a corporate manger, as well as his abundant experience and extensive expertise in technology development and IT/ICT fields.

Apr. 1973 Joined Nippon Telegraph and Telephone Public Corporation (the present Nippon Telegraph and Telephone Corporation)
Jun. 1999 Director of NTT DATA Corporation
Head of New Generation Information Services Sector
Sep. 2000 Director of NTT DATA Corporation
Head of Corporate Strategy Planning Department
Jun. 2003 Executive Vice President of NTT DATA Corporation
Head of Enterprise Systems Sector and Head of Enterprise Business Sector
Jun. 2005 Representative Director and Executive Vice President of NTT DATA Corporation
Jun. 2007 Senior Executive Vice President of Nippon Telegraph and Telephone Corporation
Jun. 2012 Advisor of Nippon Telegraph and Telephone Corporation (retired in June 2017)
Jun. 2014 Director of the Company (present)

Number of years since appointment as an Outside Director: 5 years

Nobuo Seki

Photo:Nobuo Seki
Outside Director
Nobuo Seki
Date of birth: Sep. 21, 1944

Mr. Nobuo Seki properly supervises management as an outside Director. He was appointed as an Outside Director so that he can contribute to greater operational fairness, objectivity, and transparency with respect to supervising management of the Company based on his wide knowledge as a corporate manager, his abundant experience in the engineering business centered on the energy industry, and his extensive expertise in global business. In addition, please refer to page 12 for "The policy and procedure for the appoin

Apr. 1970 Joined Chiyoda Chemical Engineering Company (the present Chiyoda Corporation)
Apr. 1992 Vice President & Project General Manager of Chiyoda International Corporation in USA
Jun. 1997 Director of Chiyoda Corporation
Jun. 1998 Managing Director of Chiyoda Corporation
Aug. 2000 Senior Managing Director of Chiyoda Corporation
Apr. 2001 President and CEO of Chiyoda Corporation
Apr. 2007 Chairman of Chiyoda Corporation
Apr. 2009 General Corporate Advisor of Chiyoda Corporation
Jul. 2012 Advisor of Chiyoda Corporation (retired in June 2013)
Jun. 2015 Director of the Company (present)

Number of years since appointment as an Outside Director: 4 years

Shiro Sugata

Photo:Shiro Sugata
Outside Director
Shiro Sugata
Date of birth: Nov. 17, 1949

Mr. Shiro Sugata properly supervises management as an Outside Director. He was appointed as an Outside Director so that he can contribute to greater operational fairness, objectivity, and transparency with respect to supervising the management of the Company based on his wide knowledge as a corporate manager, his abundant experience in the development and marketing of industrial instruments, and his extensive expertise in global business.

Apr. 1972 Joined USHIO INC.
Jan. 1993 President of BLV LICHT-UND VAKUUMTECHNIK GmbH
Jun. 2000 Director and Corporate Senior Vice President of USHIO INC.
Apr. 2001 Director and General Manager of Lamp Division II of USHIO INC.
Apr. 2003 Director and Lamp Company President, COO of USHIO INC.
Apr. 2004 Director and Corporate Executive Vice President of USHIO INC.
Jun. 2004 Representative Director and Corporate Executive Vice President of USHIO INC.
Mar. 2005 President and CEO of USHIO INC.
Oct. 2014 Director and Corporate Advisor of USHIO INC.
Jun. 2016 Corporate Advisor of USHIO INC.
Director of the Company (present)
Jul. 2017 Special Advisor of USHIO INC. (present)

Number of years since appointment as an Outside Director: 3 years

Akira Uchida

Photo:Akira Uchida
Outside Director
Akira Uchida
Date of birth: Oct. 4, 1950
Newly elected

Mr. Akira Uchida has abundant experience as a corporate manager in a global company in the material field. He was newly appointed as an Outside Director so that he can contribute to greater operational fairness, objectivity, and transparency with respect to supervision of management of the Company based on his wide knowledge as a corporate manager and wide experience in the corporate administration field centered on the Finance and Controller's Division.

Apr. 1975 Joined Toray Industries, Inc.
Jun. 1996 Executive Vice President of Toray Industries (America), Inc.
Jun. 2000 Senior Manager of Corporate Planning 1st Department and Corporate Communications Department, Toray Industries, Inc.
Jun. 2004 Associate Director of Corporate Planning Department and Investor Relations Department, Toray Industries, Inc.
Jun. 2005 Vice President (Member of the Board), General Manager of Finance & Controller's Division, Toray Industries, Inc.
President of Toray Holding (U.S.A.), Inc.
Jun. 2009 Senior Vice President (Member of the Board), General Manager of Finance & Controller's Division, Toray Industries, Inc.
President of Toray Holding (U.S.A.), Inc.
Jun. 2012 Senior Vice President (Member of the Board), Chief Investor Relations Officer, Chief Social Responsibility Officer, General Supervisor for General Administration & Legal Division, Corporate Communications Department, Advertising Department, General Manager of Tokyo Head Office, Toray Industries, Inc.
Jun. 2016 Counselor, Toray Industries, Inc. (retired in March 2019)
Jun. 2019 Director of the Company (present)

Koichi Chujo

Photo:Koichi Chujo
Audit & Supervisory Board Member
Koichi Chujo
Date of birth: Sep. 16, 1954

Mr. Koichi Chujo is well-versed in the Group's business through his experiences of engaging in the test and measurement business, serving as the Head of Quality Assurance Headquarters and conducting internal audits at the Audit & Compliance Headquarters. He has been elected as an Audit & Supervisory Board Member because we consider it appropriate to reflect his knowledge and experience in audits of the Company.

Apr. 1979 Joined the Company
Apr. 2000 Head of Measuring Instruments Development Department, Test & Measurement Business Division
Oct. 2005 Head of Core Technology Development Center, Communication & Measurement Business Headquarters
Apr. 2009 Head of OE Test & Measurement Center, Communication & Measurement Business Headquarters
Apr. 2010 Vice President, Head of Quality Assurance Headquarters
Apr. 2014 Audit & Compliance Headquarters
Apr. 2015 Audit, Compliance & Quality Assurance Headquarters
Jun. 2016 Audit & Supervisory Board Member (present)

Number of years since appointment as a member of the audit & supervisory board: 3 years

Kouji Maemura

Photo:Kouji Maemura
Audit & Supervisory Board Member
Kouji Maemura
Date of birth: May21, 1956

Mr. Kouji Maemura is well-versed with respect to the Group's organization and business, and also has experience playing a leadership role in carrying out the Group's managerial reforms. He has been elected as an Audit & Supervisory Board member because we consider it appropriate to reflect his knowledge and experience in audits of the Company.

Apr. 1980 Joined the Company
Oct. 1999 Head of Business Process Innovation Department
Apr. 2003 Head of Human Resources & General Affairs Division, Management Administration Headquarters
Apr. 2006 Director and Executive Vice President of Kokusai Chart Corporation, Head of FC Division
Oct. 2007 Director of Yokogawa Digital Computer Corporation, Head of Management Administration Division
Jan. 2009 Business Process Innovation Headquarters of the Company
Apr. 2010 Head of HR Administration Department, Human Resources Headquarters
Apr. 2011 Vice President, Head of Corporate Marketing Headquarters
Apr. 2015 Vice President, Head of Human Resources Headquarters
Apr. 2017 Corporate Administration Headquarters
Jun. 2017 Audit & Supervisory Board Member (present)

Number of years since appointment as a member of the audit & supervisory board: 2 years

Zenichi Shishido

Photo:Zenichi Shishido
Outside Member, Audit & Supervisory Board
Zenichi Shishido
Date of birth: Apr. 20, 1956

Mr. Zenichi Shishido was appointed as an outside member of the Audit & Supervisory Board so that he can contribute to the Company's audits as an expert in business law and corporate governance with his high insight based on experience in a wide range of research activities.

Apr. 1980 Research Fellow of Faculty of Law, Tokyo University
Apr. 1983 Assistant Professor of Faculty of Law, Seikei University
Apr. 1985 Associate Professor of Faculty of Law, Seikei University
Apr. 1994 Professor of Faculty of Law, Seikei University
Jul. 2001 Registered as lawyer (Member of Dai-ichi Tokyo Bar Association)
Apr. 2004 Professor of School of Law, Seikei University
Apr. 2009 Professor of Graduate School of International Corporate Strategy, Hitotsubashi University
Jun. 2012 Audit & Supervisory Board Member of the Company (present)
Apr. 2018 Professor in Graduate School of International Corporate Strategy, Hitotsubashi University (present)

Number of years since appointment as an Outside member of the audit & supervisory board: 7 years

Yasuko Takayama

Photo:Yasuko Takayama
Outside Member, Audit & Supervisory Board
Yasuko Takayama
Date of birth: Mar. 8, 1958

Ms. Yasuko Takayama has been working for a major company in the consumer market where she has gained extensive practical experience that includes corporate social responsibility, as well as experience acting as a full-time audit and supervisory board member, and also has a wealth of experience acting as an outside executive at various companies. Accordingly, she was appointed as an outside Audit & Supervisory Board member because we consider it appropriate to reflect such experience in audits of the Company.

Apr. 1980 Joined Shiseido Co., Ltd.
Apr. 2005 General Manager, Website Planning Group, Consumer Information Center
Apr. 2006 General Manager, Consumer Information Center
Oct. 2008 General Manager, Consumer Relations Department
Apr. 2009 General Manager, Social Affairs and Consumer Relations Department
Apr. 2010 General Manager, Corporate Social Responsibility Department
Jun. 2011 Full-time Audit & Supervisory Board Member
Jun. 2015 Advisor
Jun. 2017 Audit & Supervisory Board Member of the Company (present)

Number of years since appointment as an Outside member of the audit & supervisory board: 2 years

Makoto Ohsawa

Photo:Makoto Ohsawa
Outside Member, Audit & Supervisory Board
Makoto Ohsawa
Date of birth:Feb. 20, 1959
New Candidate

Mr. Makoto Ohsawa has wide knowledge based on his perspective as an experienced corporate manager and his extensive range of business activities in the economic circles. Accordingly, he was appointed as an outside Audit & Supervisory Board member to reflect such experience in audits of the Company and to further strengthen corporate governance.

Apr. 1981 Joined Bank of Japan
May 1990 Seconded Asian Department, International Monetary Fund
May 1997 Deputy Chief, London Representative Office, Bank of Japan
June 1999 Director, Financial Markets Department
June 2003 General Manager, Naha Branch (Okinawa)
Sep. 2006 Joined PwC (Advisory)
Sep. 2008 Partner in charge of Business Recovery, Financial, Healthcare and Hospitality Industries and Family Businesses
Feb. 2012 Chief Executive Officer, FEMO Co., Ltd. (present)
Jun. 2018 Audit & Supervisory Board Member of the Company (present)

Number of years since appointment as an Outside member of the audit & supervisory board: 1 year


Average number of years since appointment as a board members: 4.4 years

Top